Plaketi kosobrin in častno članstvo podeljeni

Foto Igor Sukor/Arhiv DSR

“V časih, ko o tem ni še nihče razmišljal, je Zdravko Duša vztrajal, da je scenarij duša vsakega filma. Polnih deset let je prvi kazal jezik na šoli filmske pripovedi Pokaži jezik in postavljal temelje scenaristične vzgoje. Društvo slovenskih režiserjev in DSR Scenaristi mu zato s spoštovanjem dodeljujeta častno članstvo.”

Najlepše je delati z najboljšimi – nagrajencem čestitamo in se veselimo njihovih novih projektov!

Društvo slovenskih režiserjev je sinoči v Slovenski kinoteki na Večeru DSR s podnaslovom KAJ PA SCENARIJ? podelilo plaketi kosobrin za dragocene filmske sodelavce prvima prejemnikoma nagrade, mojstru tehnike Janezu Petretiču in koloristu Emilu Svetliku (do l. 2017 je bila nagrada namreč samo priponka), Zdravku Duši pa častno članstvo sekcije DSR Scenaristi.

Podelitvi nagrad je sledil pogovor o slovenski scenaristiki, ki ga je povezoval predsednik sekcije DSR Scenaristi in programski vodja Scenarnice Matevž Luzar, sodelovali pa so Zdravko Duša, ustanovitelj in programski vodja scenaristične šole Pokaži jezik, predstojnik katedre za scenaristiko na AGRFT red. prof. mag. Miroslav Mandić, režiser in scenarist Darko Sinko, udeleženec Scenarnice in več mednarodnih scenarističnih delavnic, in Danijel Hočevar, producent in programski vodja mednarodne scenaristične delavnice Midpoint.

Udeleženci so soglasno ugotovili, da so trenutne razmere na področju slovenske scenaristike zelo optimistične in da je v zadnjem desetletju prišlo do velikanskih premikov v kakovosti izdelkov, ki prihajajo na razpise za financiranje filmskih projektov, za kar imajo brez dvoma zasluge tudi različne oblike izobraževanja na področju scenaristike.

Naslednji teden, 27. 4., se začenja polletna scenaristična delavnica Scenarnica, ki jo bosta že tretjič zapovrstjo organizirala Društvo slovenskih režiserjev in Slovenski filmski center v sodelovanju z AGRFT. Izbranih je osem projektov, ki se bodo pod mentorskim očesom režiserja, scenarista in visokošolskega profesorja Srdjana Koljevića do septembra razvijali v scenarije, ki jih bomo morda že čez nekaj let gledali na filmskem platnu.

Več na: http://www.dsr.si/2018/04/13/scenarnica-2018-porocilo-o-izboru/

 

BERT že v rokah Borisa Cavazze

Boris Cavazza (Foto Peter Uhan)

Boris Cavazza (Foto Peter Uhan)

Sinoči je bila na odru Slovenske kinoteke podelitev nagrade bert za življenjsko delo na področju filmske in televizijske igre, ki jo je prejel igralec Boris Cavazza.

Nagrajenca Borisa Cavazzo, dosedanja prejemnika nagrade Ivanko Mežan in Radka Poliča, članice in člane DSR ter druge goste je uvodoma nagovorila podpredsednica društva Urša Menart. Po predvajanem filmu Leta odločitve (1984) Boštjana Vrhovca je utemeljitev prebrala igralka Maša Derganc Veselko, nagrado pa je nagrajencu izročil režiser in častni član Karpo Godina.

Kipec je oblikoval akad. kipar, režiser, scenarist in predsednik Društva slovenskih režiserjev Miha Knific.

Nagrada bert se podeljuje od leta 2014, dosedanji prejemniki nagrade pa so Štefka Drolc, Miha Baloh, Ivanka Mežan, Radko Polič, Milena Zupančič, Boris Juh in † Iva Zupančič.

 

Natečaj za Grossmannovo nagrado

 

UL AGRFT v sodelovanju z DSR Scenaristi razpisuje scenaristični natečaj za Grossmannovo nagrado 2017, namenjeno študentkam in študentom slovenskih univerz.

Na natečaju lahko sodelujejo študentje slovenskih univerz z izvirnimi scenariji za kratki igrani film ali kratko televizijsko dramo. Štiri izvode scenarija pošljite najpozneje do 11. 12. 2017 na naslov UL AGRFT, »Grossmannova nagrada«, Nazorjeva 3, 1000 Ljubljana.

(več …)

Občasnik FILMARIJA prejel priznanje za odlično slovensko oblikovanje Brumen

Filmarija

Mednarodna žirija je na 8. bienale slovenskega oblikovanja Brumen uvrstila občasnik Društva slovenskih režiserjev Filmarija.

Vsak izmed uvrščenih projektov prejme priznanje za odlično slovensko oblikovanje Brumen, poteguje pa se tudi za nagrade Brumen in veliko nagrado Brumen. Projekt bo predstavljen tudi v katalogu in spletni galeriji bienala, po razstavi pa bodo uvrščeni izdelki postali del zbirke MAO, Muzeja za arhitekturo in oblikovanje.

Bienale Brumen, ki ga organizira Fundacija Brumen, predstavlja izbor najboljšega slovenskega oblikovanja na področju vidnih sporočil v preteklih dveh letih. Prijavljena dela strokovno oceni in nagradi mednarodna žirija, katere člani so priznani oblikovalci svetovnega merila.

Osrednji del bienala Brumen je pregledna razstava, na kateri so predstavljeni uvrščeni projekti, na ogled bo od 24. oktobra do 26. novembra 2017 v Narodni galeriji. Med uvrščenimi deli so še posebej izpostavljeni prejemniki nagrad Brumen, ki bodo javno razglašeni ob otvoritvi razstave.

Vljudno vabljeni na slavnostno podelitev nagrad in otvoritev pregledne razstave v Narodni galeriji 24. oktobra ob 19.00!

(več …)